Nasza misja

„Poznawanie wszechświata jest moją życiową pasją, ale to co daje mi najwięcej szczęścia i satysfakcji, to dzielenie się tą wiedzą z innymi ”

Aleksander Trębacz

 

Można powiedzieć iż misja przedsięwzięcia jest podyktowana słowami autora. Projekt „Spotkania z Astronomią” powstał w roku 1998 z myślą aby edukować i zainteresować jak największe grono odbiorców otaczającym nas wszechświatem. Projekt od samego początku był skierowany głównie do dzieci oraz młodzieży szkolnej. Już od prawie 25 lat cieszy się nieprzerwanie licznym zainteresowaniem na terenie całego kraju.

Choć Astronomia kojarzona jest głównie z kosmosem, program „Spotkań z Astronomią” w znacznym stopniu skupia się na naszej planecie oraz życiu na niej, jako czymś unikatowym i niepowtarzalnym pod każdym względem prawdopodobnie na skalę całego wszechświata. Ekologia, ochrona naszego naturalnego środowiska, oraz globalne zmiany klimatyczne wynikające ze szkodliwej działalności człowieka są jednymi z podstawowych wątków i przesłań jakie niesie nasz projekt.

„Spotkania z Astronomią” to nie tylko multimedialne prelekcje prowadzone przez samego autora ale również zajęcia praktyczne w ramach których młodzież może samodzielnie prowadzić obserwacje astronomiczne. Doposażamy placówki oświatowe w sprzęt astronomiczny w postaci teleskopów które przekazujemy im bezpłatnie na własność. Wszystko to sprawia, iż nasze działania zostały wielokrotnie ocenione przez uczniów, nauczycieli, ludzi nauki a także osoby postronne jako jeden z najciekawszych projektów realizowanych na skalę całego kraju.

W obecnych czasach, gdy w wyniku licznych reform programu oświatowego w coraz większym stopniu zanika edukacja z zakresu Fizyki, Astronomii oraz innych nauk przyrodniczych w tym ochrony środowiska i ekologii, zdajemy sobie doskonale sprawę jak ważne i potrzebne dla budowania globalnej świadomości jest prowadzenie szeroko zakrojonych działań mających na celu edukację poza szkolną. Dlatego staramy się ciągle udoskonalać, rozwijać i poszerzać nasz projektu aby był on zawsze na najwyższym poziomie.

Zespół „Spotkań z Astronomią”