O autorze

Autorem „Spotkań z Astronomią” i zarazem prelegentem jest Pan Aleksander Trębacz nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, były pracownik jego Zarządu Głównego oraz były sekretarz oddziału w Krakowie. Organizował i prowadził w latach 1979-1997 pierwsze w Polsce specjalistyczne Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w podkrakowskich Niepołomicach, mające jako główne zadanie szeroką popularyzację astronomii głównie wśród młodzieży. W tym okresie przeprowadził ponad dwa tysiące prelekcji popularnonaukowych i pokazów nieba, w których wzięło udział ćwierć miliona uczestników.

Dla zainteresowanych astronomią prowadził stałe zajęcia – w kołach astronomicznych w Niepołomicach, Krakowie, Wieliczce, Szarowie i Kłaju, w których uczestniczyło ponad tysiąc młodych miłośników astronomii.

 

W latach 1982-1997 pełnił w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomii funkcję dyrektora. Obecnie jest nadal czynnym popularyzatorem astronomii i obserwatorem zjawisk takich jak: zaćmienia Słońca, Księżyca, zakrycia gwiazd przez Księżyc, przez planety i ich księżyce oraz planetoidy. Obserwuje też wiele innych ciekawych obiektów astronomicznych np.:gwiazdy zmienne, gwiazdy nowe, komety, planetoidy, meteory ich roje oraz bolidy. Specjalizuje się również w fotografii astronomicznej i to głównie artystycznej. Organizuje liczne ekspedycje na obserwacje unikalnych zjawisk w tym na zaćmienia Meksyk 1991, Australia 2000r, zakrycia brzegowe, obserwacje gwiazd zmiennych i inne – łącznie ponad 100 ekspedycji.

 

Od roku 1998 realizuje z pasją opracowany przez siebie projekt „Spotkania z Astronomią” – na terenie całego kraju.